Az Egyesült Államok július 29-én újabb 1,7 milliárd dolláros segélycsomagot jelentett be Ukrajna számára. A Pew Research Center agytröszt éppen aznap publikálta új közvélemény-kutatásának eredményeit, amely az amerikai választók ukrajnai háborúval és annak segélyezési mechanizmusával kapcsolatos nézeteit tükrözi.
A jelentés szakadéknyi különbséget tár fel a kormányzati szándék és a polgárok véleménye között: a válaszadók immár fele egyáltalán nem ért egyet Ukrajna végtelenségig tartó segélyezésével – ám erős konszenzus alakult ki abban, hogy az Oroszország ellen folytatott szankciós hadjáratot tovább kell folytatni.
Megosztott társadalom
A legújabb, Ukrajnának összeállított csomag két részből tevődik össze – jelentette be a héten John Kirby nemzetbiztonsági tanácsadó. Egyfelől Joe Biden ismét használta az elnöki különkeretet, ahonnan 200 millió dollárt biztosított légvédelmi, tüzérségi és aknavető lövedékekre, valamint páncéltörő rakétákra. A nagyobb falatot ismét a Pentagon szervírozta: az 1,5 milliárd dolláros pakk tartalma Ukrajna légvédelmét fogja szolgálni, benne nagyobb hatótávolságú rakétarendszerekkel, illetve olyan pótfelszerelésekkel, amelyek az eddig küldött fegyverek működőképességét biztosítják.
Bár a kongresszus kétpárti konszenzussal szavazta meg a csomagot, a Pew Research közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak már távolról sem ennyire egységesek, amikor az Ukrajnának biztosított feneketlen amerikai zsebről van szó. A jelentés szerint a megkérdezettek több mint fele találja aggasztónak az ukrajnai háború elhúzódását, valamint a tengerentúli adományok folyamatos és egyre drágább költségeit.
Az arányok változása: az amerikaiak 48 százaléka gondolja úgy, hogy az Egyesült Államoknak kötelessége segíteni Ukrajnát, 49 százaléka azonban nem ért ezzel egyet.
Nem meglepő módon az elutasító hangok elsősorban a republikánus választók felől érkeznek, akik túlzónak találják az Ukrajnának küldött segélyeket. Új adatként bukkant fel, hogy a szavazók mindössze 19 százaléka gondolja úgy, hogy Washington nem küld elegendő támogatást Kijevnek, 34 százaléka pedig úgy, hogy a háború „jelentős veszélyt” jelent az Egyesült Államok érdekeire.